Ciepło sieciowe a ekologia

Jak siÄ™ ma ogrzewanie sieciowe do ekologii i innych żródeÅ‚ ciepÅ‚a?
CiepÅ‚o sieciowe a ekologia Produkcja ciepÅ‚a musi speÅ‚niać wysokie kryteria ekologiczne nakÅ‚adane przez przepisy ochrony Å›rodowiska. KotÅ‚y i turbiny, w których produkuje siÄ™ ciepÅ‚o sÄ… dużo bardziej sprawne od zwykÅ‚ego kaflowego pieca, czy domowej instalacji centralnego ogrzewania. Oznacza to oszczÄ™dność surowców, bo z takiej samej iloÅ›ci gazu, czy wÄ™gla można wyprodukować wiÄ™cej energii.

Na kominach elektrociepÅ‚owni i ciepÅ‚owni montowane sÄ… filtry ograniczajÄ…ce ilość pyÅ‚ów i szkodliwych zwiÄ…zków powstajÄ…cych podczas spalania, podczas gdy domowe instalacje po prostu wypuszczajÄ… dym do atmosfery. W dymie oprócz pyÅ‚u i sadzy jest dwutlenek siarki, tlenek i dwutlenek wÄ™gla oraz tlenki azotu. Z komina trafiajÄ… one do powietrza, którym oddychamy.

Nad tym, by byÅ‚y przestrzegane normy Å›rodowiskowe oprócz pracowników elektrociepÅ‚owni, czy ciepÅ‚owni czuwajÄ… też inspektorzy ochrony Å›rodowiska. Takiej kontroli nie ma nad pojedynczymi, domowymi instalacjami, w których czasami oprócz wÄ™gla, czy drewna spalane sÄ… nielegalnie Å›mieci, plastikowe opakowania, czy guma.

Sprawniejsze jest produkowanie ciepÅ‚a w elektrociepÅ‚owniach - wspólnie z prÄ…dem elektrycznym. Takie rozwiÄ…zanie pozwala lepiej wykorzystać opaÅ‚ w porównaniu z osobnym wytwarzaniem ciepÅ‚a i prÄ…du. Taka kogeneracja pozwala na zużycie mniejszej iloÅ›ci surowców, co sprawia, że oprócz oszczÄ™dnoÅ›ci ekologicznej, mamy zysk z mniejszych kosztów, które za te surowce trzeba zapÅ‚acić.

Ponieważ firmy energetyki cieplnej muszÄ… inwestować w ekologiÄ™, coraz czÄ™stsze staje siÄ™ wykorzystywanie odnawialnych źródeÅ‚ energii w ich instalacjach. Zamiast tradycyjnych paliw do pieców trafia biomasa rolnicza, lub leÅ›na. Modernizowane sÄ… zakÅ‚ady i sieć przesyÅ‚owa, by ograniczyć straty ciepÅ‚a.

Dla ekologii ważne jest też jak korzystamy z zasobów. CiepÅ‚a woda, która pÅ‚ynie z kranu dziÄ™ki podÅ‚Ä…czeniu do sieci, pozwala na ograniczenie jej zużycia. Nie czekamy już zanim bojler nagrzeje siÄ™, czy podgrzana w piecyku gazowym woda dopÅ‚ynie do kranu. Mniejsze zużycie wody, to też mniejsze obciążenie dla oczyszczalni Å›cieków.
Więcej na temat ciepła sieciowego możesz dowiedzieć się na stronie
http://cieplo-sieciowe.pl/Cieplo-a-ekologia.html
 
OK
OK